Vážení přátelé potřebuji vyjádření k hostování pro holoubata 2018 teamu Cmelař Jurásek s OS Uh. Hradištěv našem OS Hodonín. Jedná se cca o 60 holoubat v MS Veselí nad Moravou.Napište jestli souhlasíte nebo nesouhlasíte s tímto hostováním.


Nácviky se platí 2,50 Kč z holuba Ostrovačice a Tasov.3,00 Kč z holuba Velké Meziříčí.Závody nahlásit počet boxů pro MS a podle počtu objednaných boxů bude určena cena za box.Systém je stejný jako loni.


Ve čtvrtek 14.6.2018 bude auto přistaveno v 9,00 hod. do Mutěnic, kde proběhne čištění
boxů a napáječek. Přijedou vypomoc 2 - 3 lidé z každého určeného MS nejlépe 3 lidé minimum 2.
V Rakvicích MS vyčistí jen boxy pro svozový uzel Rakvice.
Rozdělení výpomoci MS při čistění v Mutěnicích.
14.6.2018 MS Hr. Lhota, MS Vnorovy, MS Vracov.
28.6.2018 MS Břeclav, MS Lednice, MS Hodonín, MS Dubňany.
12.7.2018 MS Kyjov, MS Vlkoš, MS Milotice.
26.7.2018 MS Mikulov, MS Zaječí, MS Velké Pavlovice, MS Křepice.

ZRUŠENÍ VYPOUŠTĚCÍHO MÍSTA ROTTENDORF !!!

Po domluvě s OS Uh. Hradiště protože máme 29.7. 2018 závod v rámci pásma Jih
jsme se dohodli pro závod Schweinfurt. OS Hodonín poletí Schweinfurt i 15.7. 2018.
OS Hodonín 15.7.2018 Schweinfurt 1
                       29.7.2018 Schweinfurt 2
OS Uh. Hradiště 29.7.2018 Schweinfurt 1

Níže je plán svozu na Koblenz, Duisburg, Eindhoven a Oostende -Knokke pro rok 2018.
Počty a čísla boxů pro svozový uzel. Kontaktní osoby pro přebrání boxů a tabulku přihlášených holubů na dálkové závody.

Směr,síla větru a poloha holubníku - rozhodující faktory k úspěchu .

V roce 2017 jsme sloučením dvou OS Hodonín a Jižní Morava začali soutěžit ve výsledcích společně . Již první výsledky naznačovaly pro naše chovatele z bývalého OS Hodonín a severovýchodně položené MS ( Místní spolky ) , že to nebyla správná volba . Rozběhla se i mezi chovateli na toto téma diskuze, která však nebyla nijak razantní a správně adresovaná . Někteří chovatelé chtějí někam přestoupit ( nemají ale kam ) , jiní chtějí skončit .

Velká rozloha OS podélně od západu k východu MS Křepice - MS Hroznová Lhota, (poslední chovatel v Kuželově ), je území se vzdáleností od prvního k poslednímu chovateli cca 70 km !. Tato skutečnost již sama o sobě , nezaručuje objektivní závodění , natož společné výsledky . Rozdělení MS na dvě pásma není dostatečným řešením , neboť většinu chovatelů ,jak u nás na OS , tak i jinde v době internetu zajímá umístění v pořadí OS. Při soutěžení o body hrají výše uvedené faktory velkou roli , což se ukazuje i v nynějších prvních závodech sezony 2018 na OS Hodonín. Velké počty nasazených holubů některých chovatelů z bývalého OS "Jižní Moravy " , silné ( nikoliv slabé ) severní až severovýchodní proudění větru nahrávají těmto níže položeným MS při hranicích s Rakouskem velkou výhodu . Důkazem jsou počty prvních cca 10 chovatelů v pořadí OS z jižních MS po pěti závodech. Mají snad lepší holuby ? Velmi brzy jsou totiž vyčerpané počty holubů ve 20 % a ostatní chovatelé i při dobrých doletech svých závodníků v severněji položených MS , nemají šanci téměř nic umístnit.

Vycházím s toho, že v dnešní době má již mnoho chovatelů velmi dobré holuby . Nemluvím totiž o chovatelích , kteří byli a jsou slabší, nevěnují se chovu dostatečně nyní ani dříve . Sám osobně jsem velmi rozčarovaný i z doletů mých závodníků ze směru jiho - východ ( nikoliv správně od západu ), ve vteřinových intervalech , bohužel již vypadnou z % Ve směru za mnou na Milotice , Kyjov , Vlkoš, Vracov, M.Písek, H.Lhota atd. jsem ještě nikdy, jak tyto poslední dva roky tolik letících závodníků včetně holoubat v r. 2017 neviděl. Mám velmi dobrý rozhled ze dvora a zahrady , vidím desítky letících holubů jak na Slovensko tak i zpět přes mou zahradu , Jsou to prostě holubi , kteří se dostanou při velkém počtu startujících v peletonu na jihovýchod , většinou "bojují" již proti větru , na doletu ztrácí potřebnou rychlost , tím i potřebné minuty a vteřiny do 20% .

Tak tedy nevím - zda to hlasující většina při rozhodování o fůzi těchto dvou OS chtěla , nebo co nás vedlo k tomuto sloučení . Jsou daleko početně slabší OS v Čechách i na Moravě a zvládají sezonu samostatně . Při našich možnostech a kladných referencích vození dlouhých tratí , jistě by se nemusela zvyšovat v nejbližší době reálně cena za box a při cca 110 členech OS Hodonín bychom závodí sezonu "utahli". V případě , že by byl problém , není od věci řešení, případné snížením počtu závodů .Většina z nás totiž dojíždí do MS k nasazování a s hodinami , stojí to hodně času ,fin.prostředků a úsilí obsadit celou sezonu , těžkého závodního plánu při čtyřech dvoujzávodech. Ti co mají MS doma to tak netrápí. Dalším nepříjemným faktorem je čas svozu , který se prodloužil . Mnohé MS musí začínat velmi brzy nasazovat a to nepřidá stresu holubů v kabině zvláště v době velkých veder,které nás teprve čekají.

Chovám poštovní holuby letos 50 let . Mnoho jsem toho viděl i zažil . Ve vrcholných funkcích na OS Hodonín jsem působil celkem 18 let . Dovoluji si tedy po dlouhém zvážení napsat tento můj názor a snad i s podporou většiny chovatelů MS bývalé samostatné OS Hodonín. Co s tím dál ? Výbor OS by měl pracovat ke spokojenosti všech chovatelů , hledat kompromisní řešení a poté vrcholný orgán konference členů rozhodnout jak dál na OS Hodonín do budoucna .

                                                                                                                                     

                                                                                                                            Jaroslav Strnad